Nie wolno zwlekać ze złożeniem informacji o nieruchomościach i obiektach budowlanych
Zastosowanie przez organ podatkowy kary porządkowej uzależnione jest od wystąpienia dwóch przesłanek: prawidłowego wezwania podmiotu do określonego zachowania oraz odmowy takiego zachowania przez ten podmiot np. do złożenia wyjaśnień, zeznań, okazania dokumentów.
- Chciałem oszczędzić na podatku (i mimo obowiązku) nie złożyłem informacji o nieruchomości, co uniemożliwiło wójtowi gminy obliczenie daniny. Nałożono więc na mnie karę – 2900 zł za rzekome utrudnianie i wydłużanie postępowania w sprawie podatku od nieruchomości. Czy wójt miał podstawy do nałożenia tej kary? Czy mogę starać się o jej anulowanie?
Zgodnie z art. 1c ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych organem podatkowym właściwym w sprawach podatków i opłat unormowanych w tej ustawie jest wójt (burmistrz, prezydent miasta). Z kolei, w art. 6 ust. 6 tej ustawy postanowiono, że osoby fizyczne (z zastrzeżeniem ust. 11), są obowiązane złożyć właściwemu organowi podatkowemu informację o nieruchomościach i obiektach budowlanych, sporządzoną na formularzu według ustalonego wzoru, w terminie 14 dni od dnia wystąpienia okoliczności uzasadniających powstanie albo wygaśnięcie obowiązku podatkowego w zakresie podatku od nieruchomości lub od dnia zaistnienia zdarzenia takiego jak np. zmiana sposobu wykorzystywania nieruchomości lub jej części.
Wskazane regulacje prawne dotyczą więc m.in. osób fizycznych będących przedsiębiorcami, w zakresie - składania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta